صفحه نخست > اخبار استانی / معاونت تعاون > مدیرکل تعاون کار گلستان خبر داد: صادرات 14 میلیون و900 هزار دلاری تعاونی های گلستان/ تقویت تعاونی های دانش بنیان و تعاون روستا در استان

مدیرکل تعاون کار گلستان خبر داد: صادرات 14 میلیون و900 هزار دلاری تعاونی های گلستان/ تقویت تعاونی های دانش بنیان و تعاون روستا در استان


15-06-1396, 14:36. نويسنده: روابط عمومی

مدیرکل تعاون کار گلستان خبر داد: صادرات 14 میلیون و900 هزار دلاری تعاونی های گلستان/ تقویت تعاونی های دانش بنیان و تعاون روستا در استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان با اشاره به وجود بیش از 2 هزار و 600 تعاونی فعال در استان گفت: تعاونی‌های مرزنشین استان توانستند در سال گذشته 14 میلیون و 900 هزار دلار صادرات به کشورهای مختلف داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان، دکتر سعید مازندرانی پیش از ظهر امروز در دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان گلستان اظهار کرد: سال گذشته 14 میلیون و 900 هزار دلار صادرات توسط شرکت های تعاونی استان گلستان انجام شد.

وی افزود: بخشی از صادرات بخش تعاونی محاسبه و ثبت نمی شود که دلیل آن عدم داشتن بانک اطلاعاتی در این حوزه و صادرات چمدانی است و ما اطلاعات دقیق از آن نداریم.

مازندرانی با بیان اینکه تعاونی ها نتوانسته‌اند سهمی که برای آنها در تولیدناخالص داخلی در نظر گرفته شده است را محقق کنند، افزود: عدم حمایت دولت از بخش تعاونی‌ها به رغم حمایت‌هایی که در اصل 44 قانون اساسی تصریح شده، از یکسو و هم‌چنین پایین‌بودن روحیه کار تعاونی و عدم توانمندی در مدیریت تعاونی‌ها سبب شده تا تعاونی‌ها نتوانند سهم خود را در جی‌دی‌پی محقق کنند.

وی با تاکید بر اینکه در کار تعاونی باید تقدم منافع گروهی بر فردی را بیش از پیش یاد بگیریم، تصریح کرد: در سال گذشته آموزش های تخصصی و مدیریتی را برای تعاونی های استان گلستان برگزار کردیم و ۴۹ هزار نفر ساعت دوره آموزشی انجام دادیم.

مازندرانی با تاکید بر اینکه باید در توانمندسازی نیروها بیشتر تلاش شود، بیان کرد: بخشی از معضلات تعاونی های استان به مدیریت آن ها باز می گردد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان با بیان اینکه در حال حاضر دو هزار و ۶۰۰ تعاونی در گلستان فعال است، ادامه داد: تقویت تعاونی های دانش بنیان و تعاون روستا در گلستان در دستور کار قرار دارد و تاکنون تعداد قابل توجهی از تعاونی روستایی را با همکاری دهیاری ها فعال کرده ایم و این تعاونی ها در حوزه آسفالت، خدمات عمومی و تولیدی فعالیت های چشمگیری داشته اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان با اشاره به اینکه الگوهای موفق تعاونی باید معرفی و به جامعه شناسانده شود، گفت: دیدگاه مردم نسبت به فعالیت‌های مشارکتی کمرنگ است لذا باید فرهنگ تعاون در بین مردم ترویج و گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به رونداجرایی دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان هم گفت: در سایت تعاونی‌های برتر، 551 تعاونی استان ثبت‌نام کردند که 46 تعاونی حائز شرایط لازم شدند و در نهایت نیز 19 تعاونی به‌عنوان تعاونی برتر استان انتخاب شده‌اند. تعاونی مرتعداران گنبدکاووس و همچنین بنیاد توسعه تعاون استان نیز به عنوان تعاونی‌های برتر در سطح ملی انتخاب شدند. علاوه براین 2 تعاونی صادرات‌محور از استان نیز در همایش ملی تعاونی‌های صادرات‌محور حضور دارند و تجلیل خواهند شد.


بازگشت