صفحه نخست > اخبار شورای هماهنگی > به مناسبت هفته دولت برگزار شد : برگزاری کارگاه مهارت های مدیریتی در اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان گلستان

به مناسبت هفته دولت برگزار شد : برگزاری کارگاه مهارت های مدیریتی در اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان گلستان


9-06-1396, 11:21. نويسنده: faniherfei

به مناسبت هفته دولت برگزار شد : برگزاری کارگاه مهارت های مدیریتی در اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان گلستان

کارگاه آموزشی مهارت های مدیریتی با حضور مدیر کل ، روسای مراکز ،و مسئولین واحد های ستادی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان گلستان در این کارگاه آموزشی محمودرضا چراغعلی مدرس کارگاه به تبیین ، تشریح وبررسی مهارت های مورد نیاز مدیران پرداخت .

محمود رضا چراغعلی در کارگاه آموزشی مهارت های مدیریتی ، مهارت های مورد نیاز مدیران را به سه دسته ادراکی ، انسانی و فنی تقسیم و به شرح هر یک پرداخت.

وی مهارت ادراکی را توانایی درک پیچیدگی‌های کل سازمان و تصور همه عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده کار و فعالیت سازمانی به صورت یک کل واحد (سیستم) به عبارت دیگر، توانایی درک و تشخیص اینکه کارکردهای گوناگون سازمان به یکدیگر وابسته بوده تغییر در هر یک از بخش‌ها، الزاماً بخش‌های دیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهددانست .

چراغعلی مدرس کارگاه با اشاره به بخش های مختلف مهارت های ادراکی اشاره (درک واقعیت  ،   بزرگ بین/ کوچک بین  ، شناختن قدر و اندازه خود- ملاقات با عناصر واقعی در حوزه مدیریت و راهکارهای مدیریتی را نیز  اینگونه عنوان کرد.

قدرت مدیریت در استفاده از واقعیتها ،  هنر مدیر: درک دقیق و نگاه جامع الاطراف مدیریتی ، نگاه متوازن و متعادل به واقعیت ها ، نگاه یکسان به همه مجموعه ، استفاده از فرصتها ، وقعیتها: تلخ+شیرین ،  عدم توهم در قضاوت ها

در ادامه چراغعلی مهارت انسانی را داشتن توانایی و قدرت تشخیص در زمینه ایجاد محیط تفاهم و همکاری و انجام دادن کار به وسیله دیگران، فعالیت مؤثر به عنوان عضو گروه، درک انگیزه‌های افراد و تأثیرگذاری بر رفتار آنان دانست و مهارت های انسانی را اینگونه مطرح کرد : داشتن مهارت‌های انسانی مستلزم آن است که شخص بیش از هر چیز خود را بشناسد، به نقاط ضعف و قوت خود آگاه باشد، عقاید و افکارش برخوردار و روشن باشند، اعتماد به نفس داشته باشد، به دیگران اعتماد کند، به عقاید، ارزش‌ها و احساسات آنان احترام بگذارد، آنان را درک کند، از تأثیر گفتار و کردار خویش بر دیگران آگاه باشد و بتواند محیط امن و قابل قبولی برای جلب همکاری دیگران فراهم سازد. مهارت‌های انسانی به آسانی قابل حصول نیستند و فنون و روش‌های مشخصی ندارند.

وی در این کارگاه آموزشی مهارت های انسانی را نیز تشریح و آن را توانایی و قدرت تشخیص در زمینه ایجاد محیط تفاهم و همکاری و انجام دادن کار بوسیله دیگران و فعالیت موثر ، همچنین درک انگیزه های افراد و تاثیر گذاری بر رفتار آنها برشمرد.

چراغعلی لازمه داشتن مهارت را خود شناسی و آگاهی کامل بر نقاط قوت و ضعف ، اعتماد به نفس و روشنی افکار و عقاید دانست و در این خصوص لازمه به ارزش های دیگران و ایجاد محیط امن و قابل قبول برای همکاری ضروری دانست .

مدرس کارگاه اقای چراغعلی به تشریح مهارت های فنی در مهارت های مدیریتی پرداخت و این مهارت ها را حاصل تلاش، تحصیل ، کارورزی و تجربه دانست و در این باره ضرورت به فن آوری و تحولات روز ، خلاقیت و نو آوری و مشارکت با صنعت و بازار کار را ضروری دانست و لازمه مهارت فنی در مدیریت را توانایی بر انگیختن درون و برون سازمانی و قانع نمودن ذی نفعان دانست.

در پایان این دوره آموزشی شرکت کنندگان ضمن مطرح کردن سوالات خود در خصوص موضوع کارگاه آموزشی به طرح ایده ها و نظرات در خصوص مهارت های مدیریتی پرداختند.

 


بازگشت